Hiszpańskie tradycje świąteczne.

Najpiękniejsze tradycje świąteczno-noworoczne w Hiszpanii.

Święta to czas pełen magii i tradycji, a w wielu krajach zwyczaje świąteczne różnią się od tego, jak obchodzimy je w Polsce. Hiszpanie są znani ze swojego zamiłowania do obchodzenia różnych okazji w najbardziej nietypowe sposoby. Poznaj najpiękniejsze hiszpańskie tradycje świąteczne.

1. El Tío de Nadal lub Caga Tío (Katalonia). Świąteczny Rytuał z Drewnianym Przyjacielem

To sympatyczny kawałek drewna ubrany w tradycyjny kataloński strój, który pojawia się w domach Hiszpanów przed świętami. Dzieci przez cały ten czas karmią go mandarynkami i innymi smakołykami. Kilka dni przed świętami Tío de Nadal zostaje przykryty kocykiem, a dzieci zaczynają bić go kijami, śpiewając specjalną piosenkę. Zadaniem Tío de Nadal jest wydalać prezenty dla dzieci (tak jest, “cagar” – wydalać).

To barwny zwyczaj jest nie tylko tradycyjnym rytuałem, ale również źródłem radości i uśmiechu dla najmłodszych, dodając wyjątkowy urok świątecznym obchodom w Katalonii.

2. 12 Uvas de la suerte, 12 winogron na szczęście.

31 grudnia, 12 sekund przed północą, Hiszpanie praktykują tradycję jedzenia 12 winogron. Każde winogrono jest spożywane w rytmie bijącego zegara, ogłaszając tym samym nadejście Nowego Roku. Każde z tych winogron symbolizuje 12 miesięcy i niesie życzenie na każdy z nich. Oto 12 życzeń:

Amor – Miłość

Cambios – Zmiany

Paz – Pokój

Salud – Zdrowie

Felicidad – Szczęście

Compartir – Dzielenie się

Esperanza – Nadzieja

Respeto – Szacunek

Serenidad – Spokój

Comunicación – Komunikacja

Equilibrio – Równowaga

Deseo Personal – Osobiste Życzenie.

Ta urocza tradycja jest nie tylko rytuałem, ale również sposobem na przekazanie pozytywnych życzeń na cały nadchodzący rok.

3. Comer el Roscón de Reyes: Tradycja Jedzenia Ciasta Trzech Króli.

Roscón de Reyes to rodzaj ciasta brioche, udekorowanego kandyzowanymi owocami w formie korony. Jest to charakterystyczne ciasto przygotowywane na dzień Trzech Króli, jedno z najważniejszych świąt hiszpańskich. Rodziny i przyjaciele dzielą się nim, a wewnątrz ukrywają się niespodzianki.

Zgodnie z tradycją, w Roscón de Reyes umieszcza się jedno ziarno fasoli oraz małą figurkę króla. Jeśli natrafisz na fasolę, zgodnie z obyczajem, w kolejnym roku musisz zapłacić za ciasto. Natomiast, gdy znajdziesz figurkę króla, zostajesz ukoronowany papierową koroną, którą można zakupić razem z ciastem.

Ta tradycja nie tylko przynosi radość podczas świętowania Trzech Króli, ale również dodaje nutkę zabawy i nieprzewidywalności podczas dzielenia się tym pysznym wypiekiem z bliskimi.

4. El Caganer (Katalonia): Figurka z Charakterem

Caganer to figurka przedstawiająca chłopa ubranego w tradycyjny kataloński strój. Pamiętacie, co oznacza słówko ‘cagar’? Tak, dokładnie, figurka ta przedstawia chłopa załatwiającego swoje potrzeby. Tradycyjnie umieszcza się ją w bożonarodzeniowej szopce. Caganer symbolizuje dwie rzeczy: po pierwsze, jest symbolem płodności i urodzaju. Po drugie, przypomina nam, że niezależnie od tego, kim jesteśmy, wszyscy mamy wspólne potrzeby, co czyni tę figurkę symbolem szczerości i równości.

Oprócz tradycyjnej formy, Caganer przybrał postać różnych osób, takich jak słynni piłkarze, politycy, a nawet papież. To wyjątkowe podejście do tradycji dodaje jej nuty humoru i sprawia, że Caganer staje się oryginalnym i zaskakującym elementem świątecznej dekoracji.

5. Los Santos Inocentes: Śmieszna Tradycja 28 Grudnia

Los Santos Inocentes to jedna z najpopularniejszych i najśmieszniejszych tradycji świąteczno-noworocznych w hiszpańskim kalendarzu. Obchodzona jest 28 grudnia, a w tym dniu Hiszpanie i Latynosi tradycyjnie urządzają sobie drobne psikusy lub opowiadają sobie niewinne kłamstwa, w sposób zbliżony do Prima Aprilis. Typowym żartem jest zawieszenie papierowego ludzika na plecach drugiej osoby, nim ta zda sobie z tego sprawę.

Los Santos Inocentes to nie tylko okazja do zabawy, ale również czas, w którym ludzie mogą się śmiać i cieszyć się humorem. Ta tradycja dodaje nutkę lekkości i radości do świątecznej atmosfery, a różnorodność pomysłów na żarty sprawia, że 28 grudnia jest dniem pełnym śmiechu i dobrej zabawy.

Jak widzicie, święta w Hiszpanii są pełne różnych przezabawnych i oryginalnych tradycji. Mam nadzieję, że te święta będą równie pozytywne w Waszych domach. A może w tym roku odważycie się spróbować którejś z hiszpańskich tradycji?

¡Feliz Navidad!

Powiązane artykuły

Odpowiedzi